TV Programları ve Röportajları

Gazete ve Dergiler

Cocuklarin Dogru Besinleri Tuketmesi Saglanmali

Yaşına ve anlama yeteneğine uygun kurallarla yetiştirilmeyen çocuklarda fiziksel sağlık bundan ciddi şekilde etkileniyor. Geç saatlere kadar TV izleyen, bilgisayar başından ayrılmayan çocukların düzenli uyku gereksinimi karşılanamadığı için hastalıklara yakalanmaları olağan ve sık görülen bir durum haline geliyor.

Haberturk Gazetesi, 2015

Inek Sutu Buyumeyi ve Gelismeyi Durduruyor

Prof. Dr. Ender Pehlivanoglu bebeklerde inek sutu ve sut alerjisi hakkinda sorulari yanitladi.

Milliyet Gazetesi, 2012

Grip Gercekten Korkunc Bir Hastalik mi?

Grip insanlık tarihi kadar eski bir sağlık sorunu. Aslında doğada biz beğenmesek de görevi olan bir enfeksiyon. Son yıllarda adından çok sık söz ettiren H1N1 virüsü veya “Domuz Gribi” de çeşitlerinden biri. Sağlıklı bireylerde mevsimsel gripten farksız seyirli olan domuz gribi, bazı insanlarda ölümcül komplikasyonlara yol açabilmekte.

Konsept Saglik Dergisi, 2014

Cocuklarda Karin Agrisini Hafife Almayin!

Çocuklarda sık görülen rahatsızlıklardan biri olan karın ağrılarının çoğu ciddi olmayan nedenlere bağlı olsa da uzun süren ve tekrarlayan ağrılar önemli hastalıkların habercisi olabilir.

Konsept Saglik Dergisi, 2014

Kabizlik Kader Degil

Hemen her yaşta insanın önemli bir sorunu olan dışkılama bozukluğu yaşamın ilk aylarında sık görülen bir durumdur. Beslenme bozuklukları, hastalıklar, ilaç kullanımı ve psikolojik sorunlara bağlı oluşabilse de bir hastalık değil belirtidir.

Konsept Saglik Dergisi, 2013

Cin’den Gelen Oyuncaklarin Yol Actigi Saglik Sorunlari

Marmara Universitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ender Pehlivanoğlu Çin işi oyuncakların tehlikeleri ilgili bilgi verdi.

Sabah Gazetesi, 2007

Gribe Ek Bakteri!

Ulkemizde yaygın olarak görülen grip salgınına “Beta streptokok” bakterisine bağlı boğaz enfeksiyonu da eklendi.

Haberturk Gazetesi, 2011

Gazete Murekkebi Cocuklara Zararli mi?

Okurumuzun bu sorusunu, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sindirim, Karaciğer Beslenme Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ender Pehlivanoğlu’na sorduk. Pehlivanoğlu, iki küçük çocuk babası olarak aydınlatan yanıtı verdi.

Hurriyet Gazetesi, 2002

Cocuklarda Reflu

Reflü yani midedekilerin yemek borusuna geri kaçması sadece yetişkinlerin değil, bebeklerin ve çocukların da sorunu. Konuyla ilgili Marmara Tıp Fakültesi Pediatrik Gastroenteroloji ve Beslenme Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ender Pehlivanoğlu’ndan bilgi aldık.

Hurriyet Gazetesi, 2004