Prof.Dr.Ender Pehlivanoğlu, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları (Pediatri) uzmanlığının yanı sıra Çocuk Gastroenteroloji (Sindirim Karaciğer ve Beslenme Hastalıkları) ve Beslenme alanlarında çalışmalarda bulunan bir akademisyendir.

Londra Üniversitesi (Royal Postgraduate School- Hammersmith) ve University of California Los Angeles (UCLA) kurumlarında gördüğü eğitim sonrası İstanbul’a dönerek Marmara Üniversitesinde Pediatrik Gastroenteroloji ve Beslenme Bilim Dalını kurarak çalışmalarına Türkiye merkezli olarak devam etmiştir.

Dr.Pehlivanoğlu birçok üniversitede öğretim üyeliği görevinde bulunmakta, çok sayıda ülkede konferanslar ve dersler vermektedir. Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve çeşitli kurumlarda Çocuk Gastroenteroloji ve Beslenme İhtisası alanında araştırma ve eğitim çalışmalarını sürdürmekte ve toplumu bilgilendirmek amacı ile “doğru bilgileri” yaymak için televizyon programları yapmaktadır.

Dr.Pehlivanoğlu çocuk ve gençlerin sağlık sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak için başta Azerbaycan, Hollanda ve Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere birçok ülkede hekimlik faaliyetlerinde bulunmaktadır.